Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Młodzieżówka SLD: Politycy PiS do oślej ławki!

dodano 2017-09-20 17:42 w kategorii: Ludzie

My, młodzi socjaldemokraci wyrażamy głębokie zaniepokojenie zmianami, które od 1 września stają się rzeczywistością polskiej szkoły. Uczniowie, którzy właśnie zainaugurowali rok szkolny 2017/2018 przychodzą do zupełnie innej szkoły niż ta, którą opuszczali w czerwcu.
 
Szkolny blitzkrieg przeprowadzony przez minister Annę „Chaos” Zalewską wbrew nauczycielom, rodzicom i milionowi Polaków, którzy podpisali się pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum ws. reformy szkolnictwa, pokazuje, że celem wprowadzonych zmian z pewnością nie jest dobro ucznia. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadziło błyskawiczną reorganizację szkół, w wyniku której pracę stracą tysiące nauczycieli, a w wielu z tych, którzy zostaną, będzie zatrudnionych w kilku placówkach jednocześnie, co stanowczo osłabi więź pedagogów z młodymi podopiecznymi.

Rządzący przekonują jednak, że likwidacja gimnazjów i zastąpienie ich ośmioklasową szkołą podstawową będzie miało zbawienne efekty dla jakości naszego systemu edukacji.  Nic bardziej mylnego! Tak jak herbata od mieszania nie staje się słodsza, tak dzieci chodzące do tej samej szkoły, tylko pod inną nazwą, nie będą lepiej mnożyć ani czytać.

Jako Federacja Młodych Socjaldemokratów uważamy, że reorganizacja polskiego systemu szkolnictwa jest działaniem populistycznym i szkodliwym, wprowadzającym chaos oraz niesprzyjającym podnoszeniu poziomu nauczania.
 
Jednak likwidacja gimnazjów to nie jedyna rewolucja jaka czeka polskie dzieci.
Pod płaszczykiem wprowadzanych zmian, kompletnej deformie uległa podstawa programowa. Na lekcji przyrody polskie dzieci nie usłyszą o ochronie środowiska
i postępujących zmianach klimatycznych, na historii zaś zabraknie informacji o Berezie Kartuskiej, Zamachu Majowym, czy innych ciemnych kartach II RP, a z podręczników do języka polskiego wykreśleni zostali tacy wybitni twórcy jak Bruno Schulz, Joseph Conrad,  czy Witold Gombrowicz.

Mamy nadzieję, że bohaterami zadań tekstowych na matematyce nie będą już tylko „Żołnierze Wyklęci” i politycy PiS. Taka ingerencja w podstawę programową pokazuję jakiego obywatela chcą obecni rządzący – nieświadomego  i niezdolnego do krytycznego myślenia. Wykształcone oraz świadome społeczeństwo, które nie przyjmie jako prawdy objawionej czerwonych pasków w TVP INFO to największy wróg obecnej władzy. Dlatego uważamy, ze błyskawiczne demolowanie systemu edukacji nie jest przypadkowe. Rządzący chcą narzucić następnym pokoleniom swoją wizję świata.
 
My, młoda lewica uważamy, ze polska oświata zasługuje na rewolucję –infrastrukturalną oraz mentalną. Chcemy szkoły, która przygotowuje następne pokolenia do wyzwań dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, pokazującej różnorodność kultury i literatury oraz blaski  i cienie polskiej historii. Pragniemy, aby polskie szkolnictwo zaszczepiało w młodych ludziach pragnienie samorozwoju i poznawania świata, a XIX wieczny system nauczania oparty na siedzeniu w ławkach i słuchaniu nauczyciela został zastąpiony metodami opartymi na aktualnej wiedzy i nowoczesnych technologiach. Dlatego wzywamy do rzetelnej reformy polskiej oświaty poprzedzonej ogólnokrajową debatą, na czas której – dla dobra naszych dzieci – politycy PiS usiądą w oślej ławce.


Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  wczoraj o 16:45

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  wczoraj o 14:38

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  wczoraj o 11:12

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  wczoraj o 10:18

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  wczoraj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.